Sixth Form Extra–Curricular

St Teresa’s Extra Curricular (PDF)

Monday
Morning Lunchtime After School
  Netball Shooting Club
1:15 – 2:15
Sports Hall
Production Rehearsal
4:15 – 6:00
M4
  Chaplaincy Team
10:55 – 11:15
Rm9
Cooking Club (Boarders)
4:30 – 5:30
Rm10
  Edinburgh Fringe Festival
Production Group 2024
1:15 – 1:45
M4
Netball Club
4:30 – 5:45
Netball Courts
  Senior Hockey GK Club
1.15 – 1:55
Sports Hall
Swim Squad
4:30 – 5:45
Swimming Pool
  Senior Rugby Club
1:25 – 1:55
Field
Investment Club
4:30 – 5:45
Rm38
  Astronomy Club
1:45 – 2:00
Rm34
Jazz Band
4:30 – 5:00
  History & Politics Revision
1:30 – 2:15
SF5
Symphony Orchestra
4:30 – 5:30
  Staff & Sixth Form Choir
1:40 – 2:10
 
  Music Theory Grades 3-5
1:40 – 2:10
 
  Art Enrichment
1:45 – 2:10
Rm25
 
  Scrabble & Games
1:45 – 2:15
Rm38
 
Tuesday
Morning Lunchtime After School
Locker 27 – Sports Scholars
7:15 – 8:15
Gym
Netball Shooting Club
1:15 – 2:15
Sports Hall
Production Rehearsal
4:15 – 6:00
M4
  Dance Technique
1:15 – 1:45
M5/Mh
Saltare Dance Competition
4:15 – 5:30
M5/MH
  Indoor Hockey Club
1:25 – 1:55
Sports Hall
Hockey (Squad Pink)
4:30 – 5:45
Astro
  Busy Needles
1:45 – 2:15
Rm9
Senior Swim Club
4:30 – 5:45
Swimming Pool
  Psychology Support
1:45 – 2:15
Rm 42
Schola Cantorum
4:30 – 5:30
  Pride Club
1:45 – 2:15
SF5
 
  Sound Club
1:45 – 2:15
M4/MH
 
  MedSoc
1:45 – 2:10
Rm38
 
Buisiness and Economics
1:45 – 2:15
Wednesday
Morning Lunchtime After School
Locker 27 – Sports Scholars
7:15 – 8:15
Gym
Netball Shooting Club
1:15 – 2:15
Sports Hall
Production Rehearsal
4:15 – 6:00
M4
  Senior Hockey Leugue
1:15 – 2:15
Sports Hal
St Teresa’s Dance Company
4:15 – 5:30
M5/MH
  Drama Scholars Club
1:15 – 1:45
M4
World Scholars’ Cup
4:30 – 5:30
Rm36
  Concert Band
1:15 – 1:45
Hockey (Squad Blue)
4:30 – 5:45
Astro
  Senior Rotary Debating Club
1:45 – 12:15
Rm42
Football Club
4:30 – 5:45
Field
  Creative Writing/ Reading Club
1:40 – 2:10
Rm44
Senior Water Polo Club
4:30 – 5:45
Swimming Pool
  Embroidery Club
1:45 – 2:10
Rm16
Locker 27 – Sports Scholars
4:30 – 5:45
Gym
  Sound Bath
1:45 – 2:00
Sinfonia
4:30 – 5:30
    Mark Jermin Stage Management
6:00 – 9:00
M4/M5
Thursday
Morning Lunchtime After School
Senior Swim Squad
7:00 – 8:00
Swimming Pool
Netball Shooting Club
1:15 – 2:15
Sports Hall
Production Rehearsal
4:15 – 6:00
M5
String Ensemble
8:00 – 8:25
Netball Shooting Club
1:15 – 2:15
Netball Courts
Locker 27 – Sports Scholars
4:30 – 5:45
Gym
  Senior Racquets Club
1:15 – 2:15
Tennis Courts
 
  Lighting Club
1:15 – 1:45
M4/MH
 
  Lectio Divina
1:45 – 2:15
Rm9
 
  Psychology Support
1:45 – 2:15
SF6
 
  Eco Team
1:45 – 2:15
Rm35
 
  EDI Amassadors Club
1:45 – 2:15
Rm24
 
  Senior Choir
1:40 – 2:10
 
Friday
Morning Lunchtime After School
Senior Fitness Club
7:30 – 8:15
Gym
Netball Shooting Club
1:15 – 2:15
Sports Hall
Production Rehearsal
4:15 – 6:00
M6
  Senior Hockey GK Club
1.25 – 1:55
Sports Hall
Senior Football Club
4:30 – 5:45
  Netball League
1:15 – 2:10
Netball Courts
The Balletomanes of St Teresa’s
4:30 – 7:00 (Monthly)
SFLT
  Sixth Form Maths Clinic
1:15 – 2:15
SF1
 
  Musical Theatre
1:15 – 1:45
M5/MH
 
  Spanish Club
1:20 – 2:10
Rm22
 
  Rock Guitar Group
1:15 – 1:45
 
  Yoga
1:45 – 2:15
SFLT
 
  KS3 Maths Clinic
1:45 – 2:15
Rm37
 
  Meditation
1:45 – 2:15
Chapel
 
  KS4 Drop – in Sessions
1:45 – 2:10
Rm24